להזמנות מלאו את הטופס

מה ההבדלים בין השכרת רכב בארץ לבין השכרת רכב בחו"ל ומה צריך לקחת בחשבון?

ראשי / מידע שימושי / מה ההבדלים בין השכרת רכב בארץ לבין השכרת רכב בחו"ל ומה צריך לקחת בחשבון?

מעוניינים לטייל, בארץ או מחוצה לה? ייתכן מאד שהאפשרות של השכרת רכב, לפרק זמן מוגדר, תעלה לאוויר העולם בזמן זה או אחר, ואכן – היא מגלמת בתוכה מספר יתרונות חשובים. המאמר הבא מתייחס לסוגיה שלא כולם נותנים עליה את הדעת, והיא שיש מספר הבדלים מהותיים בין השכרת רכב בישראל לכזו המתבצעת באחת המדינות הנמצאות מעבר לים.

גיל מינימאלי 

לא כל נהג, מיותר אולי לציין, רשאי להשכיר רכב. ההבדל המשמעותי הראשון בין השכרת רכב בישראל לחו"ל, בהקשר הזה, היא הגיל המינימאלי של הנהג. נכון, לכל מדינה, או אפילו לכל חברת השכרת רכב, יש מדיניות משלה ביחס לסוגיה. עם זאת, חברה שמספקת שירותים של השכרת רכב בארץ דורשות לרוב גיל מינימלי של 21, כאשר רישיון הנהיגה של הנהג נדרש שיהיה בן שנה אחת לפחות, ובתוקף כמובן. בחו"ל, מגלים כי התנאים בהחלט עשויים להיות מקשיחים יותר, כאשר לא מעט חברות, כולל הגדולות שבהן, אינן משכירות רכבים לנהגים אשר גילם נמוך מ-24 שנים.

 מאפייני הרכב ותנאי הנהיגה 

בחו"ל, כמובן, נוהגים בצורה שונה מאחר בישראל – ולא פעם גם בכיוון ההפוך. אלא שתנאי הנהיגה השונים באים לידי ביטוי גם במאפיינים של כלי הרכב המושכרים, או לחילופין תוספות הכרחיות לנהיגה. במדינות אשר החורף שלהן קשה פי כמה מאשר החורף הישראלי נדרש, במקרים לא מבוטלים, להוסיף אביזרים דוגמת שרשראות לנהיגה בשלג, או צמיגים מיוחדים. הדבר מייקר את העלות הכוללת של ההשכרה, אך נדרש מבחינה חוקית ומשפר את הבטיחות של הנהיגה בעשרות מונים.

הבדל משמעותי אחר נוגע לסוג המכונית שניתן להשכיר. בעוד שבישראל הנהיגה הנפוצה היא בכלי רכב אוטומטיים, במדינות רבות מעבר לים הם שכיחים הרבה פחות, לפחות בכל הנוגע לתחום השכרת הרכב. במילים אחרות: ייתכן מאד כי לא ניתן יהיה כלל להשכיר כלי רכב אוטומטי במדינה מסוימת. כאשר הדבר כן אפשרי, ניתן לצפות למחיר הגבוה בעשרות אחוזים מזה של כלי הרכב הידני.

 

מיקום ההשכרה הספציפי (וההשפעה שלו על המחיר)

מחיר השכרת רכב, כאמור, אינו קבוע. בכל זאת, סוגיה מרכזית אחרת נוגעת למקום בו משכירים את הרכב, במדינת היעד, לעומת המקומות מהם מתבצעת ההשכרה בישראל. הבחירה הנוחה ביותר עבור התייר הישראלי היא להשכיר את הרכב משדה התעופה, במדינה אליה מגיעים, מה שמונע נסיעות מיותרות עם המזוודות והתיקים בתחבורה הציבורית למרכזי הערים. מבחינה כלכלית, עם זאת, השכרה בשדה תעופה כרוכה לרוב במס, המתווסף למחיר ההשכרה ומייקר אותה. בישראל, נהוג להשכיר את הרכב מסניפי חברות ההשכרה עצמם, הממוקמים לרוב בערים.